Bourns Inc. 3006W-1-500LF
3006W-1-500LF picture photo
Mfg. Part Number
3006W-1-500LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 50 OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3006W-1-500LF.pdf
Availability of 3006W-1-500LF
QUANTITY
3006W-1-500LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3006W-1-500LF
Internal Part NumberEIS-3006W-1-500LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
PCN PackagingMin/Mult Order Quantity Apr/2013
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3006 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)50
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns15
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.190" Face x 0.750" L (6.35mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3006W-1-500LF
Related Links3006W-, 3006W-1-500LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3006W-1-500LF Details Description
Related parts for 3006W-1-500LF
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 23POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf