Bourns Inc. 3006Y-1-104
3006Y-1-104 picture photo
Mfg. Part Number
3006Y-1-104
Brief Description
TRIMMER 100K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3006Y-1-104.pdf
Availability of 3006Y-1-104
QUANTITY
3006Y-1-104 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3006Y-1-104
Internal Part NumberEIS-3006Y-1-104
PackagingTube
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.190" Face x 0.750" L (6.35mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3006Y-1-104
Related Links3006Y, 3006Y-1-104 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3006Y-1-104 Details Description
Related parts for 3006Y-1-104
DIODE GEN PURP 100V 1A SMA datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
STRNGLT 200.25' 42 12-3 66' LEAD datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS LOW PROFILE datasheet.pdf
SPIRAL WRAP .12 3.2MMX100' NYLON datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
IC SYSTEM BASIS CAN 1.5A 48LQFP datasheet.pdf
FUSE 800A 1000V 2TN/110 AR UR datasheet.pdf