Bourns Inc. 3006Y-1-254
3006Y-1-254 picture photo
Mfg. Part Number
3006Y-1-254
Brief Description
TRIMMER 250K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3006Y-1-254.pdf
Availability of 3006Y-1-254
QUANTITY
3006Y-1-254 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3006Y-1-254
Internal Part NumberEIS-3006Y-1-254
PackagingTube
Resistance (Ohms)250k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.190" Face x 0.750" L (6.35mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3006Y-1-254
Related Links3006Y, 3006Y-1-254 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3006Y-1-254 Details Description
Related parts for 3006Y-1-254
CAP CER 120PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 26POS STR datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.60V SOT23-5 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 56KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1.5K OHM 9SIP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf