Bourns Inc. 3006Y-1-254LF
3006Y-1-254LF picture photo
Mfg. Part Number
3006Y-1-254LF
Brief Description
TRIMMER 250K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3006Y-1-254LF.pdf
Availability of 3006Y-1-254LF
QUANTITY
3006Y-1-254LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3006Y-1-254LF
Internal Part NumberEIS-3006Y-1-254LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
PCN PackagingMin/Mult Order Quantity Apr/2013
PackagingTube
Resistance (Ohms)250k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.190" Face x 0.750" L (6.35mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3006Y-1-254LF
Related Links3006Y-, 3006Y-1-254LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3006Y-1-254LF Details Description
Related parts for 3006Y-1-254LF
IC REG LDO 2V/ADJ 1A 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN IDC 20POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 35NS 28CDIP datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf