Bourns Inc. 3006Y-1-503
3006Y-1-503 picture photo
Mfg. Part Number
3006Y-1-503
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 50K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3006Y-1-503.pdf
Availability of 3006Y-1-503
QUANTITY
3006Y-1-503 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3006Y-1-503
Internal Part NumberEIS-3006Y-1-503
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3006 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns15
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.190" Face x 0.750" L (6.35mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3006Y-1-503
Related Links3006Y, 3006Y-1-503 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3006Y-1-503 Details Description
Related parts for 3006Y-1-503
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 7/8" datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 180POS 4ROW .100 R/A datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.3A TSOT23-5 datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.12K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 65POS WALL MNT PINS datasheet.pdf