Bourns Inc. 3006Y-1-504ZLF
3006Y-1-504ZLF picture photo
Mfg. Part Number
3006Y-1-504ZLF
Brief Description
TRIMMER 500K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3006Y-1-504ZLF.pdf
Availability of 3006Y-1-504ZLF
QUANTITY
3006Y-1-504ZLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3006Y-1-504ZLF
Internal Part NumberEIS-3006Y-1-504ZLF
PackagingTube
Resistance (Ohms)500k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistive MaterialCermet
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.190" Face x 0.750" L (6.35mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3006Y-1-504ZLF
Related Links3006Y-1, 3006Y-1-504ZLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3006Y-1-504ZLF Details Description
Related parts for 3006Y-1-504ZLF
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
IC D-TYPE POS/NEG 10MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 2POS CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 10ppm 8pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf