Conec 3007W2PCT56N40X
3007W2PCT56N40X picture photo
Mfg. Part Number
3007W2PCT56N40X
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 7 (5 + 2 Coax or Power) Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
3007W2PCT56N40X.pdf
Availability of 3007W2PCT56N40X
QUANTITY
3007W2PCT56N40X Order Process
Ship out your order
Specifications of 3007W2PCT56N40X
Internal Part NumberEIS-3007W2PCT56N40X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS/Reach Cert of Compliance
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series-
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions7 (5 + 2 Coax or Power)
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) - 7W2
Contact TypeSignal and Power
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating20A, 7.5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorGreen
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3007W2PCT56N40X
Related Links3007W2P, 3007W2PCT56N40X Datasheet, Conec Distributor
3007W2PCT56N40X Details Description
Related parts for 3007W2PCT56N40X
RES SMD 698K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN O-RING PG42 datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 120MA 6.9 OHM SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf