Bourns Inc. 3009P-1-253Z
3009P-1-253Z picture photo
Mfg. Part Number
3009P-1-253Z
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 25K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3009P-1-253Z.pdf
Availability of 3009P-1-253Z
QUANTITY
3009P-1-253Z Order Process
Ship out your order
Specifications of 3009P-1-253Z
Internal Part NumberEIS-3009P-1-253Z
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3009 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)25k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns15
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular- 0.354" x 0.190" Face x 0.750" L (8.98mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3009P-1-253Z
Related Links3009P-, 3009P-1-253Z Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3009P-1-253Z Details Description
Related parts for 3009P-1-253Z
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 1600V V2-PACK datasheet.pdf
LED AMBER 5MM ROUND THRU HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 43K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL BWR RTAN 18POS datasheet.pdf