Bourns Inc. 3009P-1-500
3009P-1-500 picture photo
Mfg. Part Number
3009P-1-500
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 50 OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3009P-1-500.pdf
Availability of 3009P-1-500
QUANTITY
3009P-1-500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3009P-1-500
Internal Part NumberEIS-3009P-1-500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
PCN Packaging3009 Trimpot Sep/2014
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3009 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)50
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns15
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular- 0.354" x 0.190" Face x 0.750" L (8.98mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3009P-1-500
Related Links3009P, 3009P-1-500 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3009P-1-500 Details Description
Related parts for 3009P-1-500
CONN RECEPT 12POS 28AWG MTA100 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 200MA SOD123 datasheet.pdf
TVS DIODE 5.25VWM 20SOIC datasheet.pdf
LED WHITE 1 WATT 6500K ARRAY datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 13A 6.5 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 1.79 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 634K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBACK PWM 16-TQFN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2A PMDU datasheet.pdf