Bourns Inc. 3009Y-1-102
3009Y-1-102 picture photo
Mfg. Part Number
3009Y-1-102
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3009Y-1-102.pdf
Availability of 3009Y-1-102
QUANTITY
3009Y-1-102 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3009Y-1-102
Internal Part NumberEIS-3009Y-1-102
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
PCN Packaging3009 Trimpot Sep/2014
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3009 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns15
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular- 0.354" x 0.190" Face x 0.750" L (8.98mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3009Y-1-102
Related Links3009Y, 3009Y-1-102 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3009Y-1-102 Details Description
Related parts for 3009Y-1-102
PANEL MNT T 1 1/3 RED LO PROFILE datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V 15W OUT datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 31.5MA 48 OHM TH datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 3.2MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C HOTSWAP 1CH 8SO datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.21M OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 166MHZ 256CABGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
2 SU LOWER TOOLING ASSY datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 1.5A TUMT3 datasheet.pdf