Bourns Inc. 3009Y-1-105
3009Y-1-105 picture photo
Mfg. Part Number
3009Y-1-105
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1M OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3009Y-1-105.pdf
Availability of 3009Y-1-105
QUANTITY
3009Y-1-105 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3009Y-1-105
Internal Part NumberEIS-3009Y-1-105
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
PCN Packaging3009 Trimpot Sep/2014
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3009 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns15
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular- 0.354" x 0.190" Face x 0.750" L (8.98mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3009Y-1-105
Related Links3009Y, 3009Y-1-105 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3009Y-1-105 Details Description
Related parts for 3009Y-1-105
IC REG LDO 10V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.62UF 3% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 SQ WW datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1.18" .5MM 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf