Bourns Inc. 3009Y-1-203
3009Y-1-203 picture photo
Mfg. Part Number
3009Y-1-203
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3009Y-1-203.pdf
Availability of 3009Y-1-203
QUANTITY
3009Y-1-203 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3009Y-1-203
Internal Part NumberEIS-3009Y-1-203
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
PCN Packaging3009 Trimpot Sep/2014
PackagingTube
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular- 0.354" x 0.190" Face x 0.750" L (8.98mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3009Y-1-203
Related Links3009Y, 3009Y-1-203 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3009Y-1-203 Details Description
Related parts for 3009Y-1-203
BRACKET COMPUTER W/RIB EISA/ISA datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 3A 5DDPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CBL USB A-B 1CON 16' 24/26 AWG datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 30.1 OHM 1% AXL datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS W/SKT BOX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf