Bourns Inc. 3009Y-1-205LF
3009Y-1-205LF picture photo
Mfg. Part Number
3009Y-1-205LF
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3009Y-1-205LF.pdf
Availability of 3009Y-1-205LF
QUANTITY
3009Y-1-205LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3009Y-1-205LF
Internal Part NumberEIS-3009Y-1-205LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
PCN PackagingMin/Mult Order Quantity Apr/2013
3009 Trimpot Sep/2014
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular- 0.354" x 0.190" Face x 0.750" L (8.98mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3009Y-1-205LF
Related Links3009Y-, 3009Y-1-205LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3009Y-1-205LF Details Description
Related parts for 3009Y-1-205LF
RES 1.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 4W datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
HDR 3.96MM WTB VERT 2POS GWC datasheet.pdf
POT 2.5K OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
CONN EDGE .050 44POS DR TH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 12MSOP datasheet.pdf