| Internal Part Number | EIS-300AWDP1J1VS2RE | |
| RoHS Information | 300A Series RoHS Cert of Compliance | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Rocker Switches | |
| Series | 300A | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | DPDT | |
| Switch Function | On-On | |
| Current Rating | 0.4VA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 20V | |
| Voltage Rating - DC | 20V | |
| Actuator Type | Concave (Standard V) | |
| Color - Actuator/Cap | Black | |
| Actuator Marking | No Marking | |
| Illumination Type, Color | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof | |
| Features | Epoxy Sealed Terminals | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |