| Internal Part Number | EIS-300AWSP5R1M1QE | |
| RoHS Information | 300A Series RoHS Cert of Compliance | |
| Family | Rocker Switches | |
| Series | 300A | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | SPDT | |
| Switch Function | On-Off-Mom | |
| Current Rating | 5A (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 120V | |
| Voltage Rating - DC | 28V | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Panel Mount, Flange | |
| Termination Style | Solder Lug | |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof | |
| Features | Epoxy Sealed Terminals | |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 13.14mm x 7.20mm | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |