CNC Tech 301-28-40-GR-0300F
301-28-40-GR-0300F picture photo
Mfg. Part Number
301-28-40-GR-0300F
Manufacturer
Product Category
Flat Ribbon Cables
Brief Description
CBL RIBN 40COND 0.039 GRAY 300'
Datasheet Download
301-28-40-GR-0300F.pdf
Availability of 301-28-40-GR-0300F
QUANTITY
301-28-40-GR-0300F Order Process
Ship out your order
Specifications of 301-28-40-GR-0300F
Internal Part NumberEIS-301-28-40-GR-0300F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Cables, Wires
FamilyFlat Ribbon Cables
Series-
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors40
Pitch0.039" (1.00mm)
Length300' (91.44m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7 Strands / 0.125"
ShieldingUnshielded
Jacket ColorGray
Ribbon Thickness0.039" (0.99mm)
Ribbon Width1.575" (40.00mm)
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage300V
Operating Temperature-10°C ~ 105°C
RatingsUL Style 2651
Features-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance100 MOhms
First Conductor Mark-
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)301-28-40-GR-0300F
Related Links301-28-40, 301-28-40-GR-0300F Datasheet, CNC Tech Distributor
301-28-40-GR-0300F Details Description
Related parts for 301-28-40-GR-0300F
CONN HEADER .100 DUAL R/A 60POS datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 2A TSMT3 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 125MSPS 48-LFCSP datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 274 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf