Conec 3013W3SXK99A10X
3013W3SXK99A10X picture photo
Mfg. Part Number
3013W3SXK99A10X
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Brief Description
CONN SOCKET 13W3 RIVETED
Datasheet Download
3013W3SXK99A10X.pdf
Availability of 3013W3SXK99A10X
QUANTITY
3013W3SXK99A10X Order Process
Ship out your order
Specifications of 3013W3SXK99A10X
Internal Part NumberEIS-3013W3SXK99A10X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS/Reach Cert of Compliance
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Series-
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions13 (10 + 3 Coax or Power)
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Contact TypeCoax or Power
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Shell Finish Thickness320µin (8.13µm)
NoteContacts Not Provided
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mating Cycles-
Dielectric MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3013W3SXK99A10X
Related Links3013W3S, 3013W3SXK99A10X Datasheet, Conec Distributor
3013W3SXK99A10X Details Description
Related parts for 3013W3SXK99A10X
RES SMD 178 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED GRN DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN SOCKET 1POS DIP VERT TIN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
TV 23C 21#20 2#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
26500 10#16 1#2 P BY RECP LC datasheet.pdf
26500 55C 55#20 S PLUG SS LC datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 2A SYNC 12MSOP datasheet.pdf