TE Connectivity AMP Connectors 3016-10-441016-CS2359
3016-10-441016-CS2359 picture photo
Mfg. Part Number
3016-10-441016-CS2359
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
KIT BOOT ADAPTER
Datasheet Download
3016-10-441016-CS2359.pdf
Availability of 3016-10-441016-CS2359
QUANTITY
3016-10-441016-CS2359 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3016-10-441016-CS2359
Internal Part NumberEIS-3016-10-441016-CS2359
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Series-
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside-
Shell Size - Insert-
Thread Size-
Cable Exit-
Material-
Plating-
ShieldingShielded
Color-
Features-
Ingress Protection-
Includes-
Material Flammability Rating-
For Use With/Related Products-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3016-10-441016-CS2359
Related Links3016-10-44, 3016-10-441016-CS2359 Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
3016-10-441016-CS2359 Details Description
Related parts for 3016-10-441016-CS2359
IC LCD BIAS SUPP DGTL ADJ 16QSOP datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2A 250VAC RAD datasheet.pdf
RES SMD 6.81 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DGTL POT 8BIT 10K 2CH 14-DIP datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC PD SW CURR LIMIT SOT26 datasheet.pdf
Crystal 20.4800MHz 10ppm 12pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 4V T/H datasheet.pdf