Cornell Dubilier Electronics 301R562U063JT2
301R562U063JT2 picture photo
Mfg. Part Number
301R562U063JT2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 10% 75% 63V RAD
Datasheet Download
301R562U063JT2.pdf
Availability of 301R562U063JT2
QUANTITY
301R562U063JT2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 301R562U063JT2
Internal Part NumberEIS-301R562U063JT2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package192
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series301
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)19 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.83A
Impedance-
Lead Spacing0.400" (10.16mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)301R562U063JT2
Related Links301R562, 301R562U063JT2 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
301R562U063JT2 Details Description
Related parts for 301R562U063JT2
TRANSCEIVER 5V RS232 ESD 16TSSOP datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 170NS 28EDIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.1K OHM 0804 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RELEASE TRIGGER TYPE CABLE TIES datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 5.12"L X 5.12"W datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf