CNC Tech 302-28-06-GR-0300F
302-28-06-GR-0300F picture photo
Mfg. Part Number
302-28-06-GR-0300F
Manufacturer
Product Category
Flat Ribbon Cables
Brief Description
CBL RIBN 6COND 0.050 GRAY 300'
Datasheet Download
302-28-06-GR-0300F.pdf
Availability of 302-28-06-GR-0300F
QUANTITY
302-28-06-GR-0300F Order Process
Ship out your order
Specifications of 302-28-06-GR-0300F
Internal Part NumberEIS-302-28-06-GR-0300F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package14
Category Cables, Wires
FamilyFlat Ribbon Cables
Series-
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors6
Pitch0.050" (1.27mm)
Length300' (91.44m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7 Strands / 0.125"
ShieldingUnshielded
Jacket ColorGray
Ribbon Thickness0.035" (0.89mm)
Ribbon Width-
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage300V
Operating Temperature-10°C ~ 105°C
RatingsUL Style 2651
Features-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance100 MOhms
First Conductor Mark-
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)302-28-06-GR-0300F
Related Links302-28-06, 302-28-06-GR-0300F Datasheet, CNC Tech Distributor
302-28-06-GR-0300F Details Description
Related parts for 302-28-06-GR-0300F
IC SWITCH QUAD SPDT 20DIP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 94POS DL 30GOLD datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 50POS .156 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 22POS 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4POS R/A PLUG-SOCKET 0.3M datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf