| Internal Part Number | EIS-302-28-08-GR-0300F | |
| Standard Package | 10 | |
| Category | Cables, Wires | |
| Family | Flat Ribbon Cables | |
| Series | - | |
| Cable Type | Flat Cable | |
| Number of Conductors | 8 | |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) | |
| Length | 300' (91.44m) | |
| Wire Gauge | 28 AWG | |
| Conductor Strand | 7 Strands / 0.125" | |
| Shielding | Unshielded | |
| Jacket Color | Gray | |
| Ribbon Thickness | 0.035" (0.89mm) | |
| Ribbon Width | - | |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) | |
| Voltage | 300V | |
| Operating Temperature | -10°C ~ 105°C | |
| Ratings | UL Style 2651 | |
| Features | - | |
| Conductor Material | Copper, Tinned | |
| Insulation Resistance | 100 MOhms | |
| First Conductor Mark | - | |
| Current Rating | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 302-28-08-GR-0300F | |
| Related Links | 302-28-08, 302-28-08-GR-0300F Datasheet, CNC Tech Distributor | |
 | 42199-2 | Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.205" (5.21mm) Crimp | datasheet.pdf | |