CNC Tech 303-28-50-MC-0300F
303-28-50-MC-0300F picture photo
Mfg. Part Number
303-28-50-MC-0300F
Manufacturer
Product Category
Flat Ribbon Cables
Brief Description
CBL RIBN 50COND 0.039 MULTI 300'
Datasheet Download
303-28-50-MC-0300F.pdf
Availability of 303-28-50-MC-0300F
QUANTITY
303-28-50-MC-0300F Order Process
Ship out your order
Specifications of 303-28-50-MC-0300F
Internal Part NumberEIS-303-28-50-MC-0300F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3
Category Cables, Wires
FamilyFlat Ribbon Cables
Series-
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors50
Pitch0.039" (1.00mm)
Length300' (91.44m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7 Strands / 0.125"
ShieldingUnshielded
Jacket ColorMultiple
Ribbon Thickness0.035" (0.89mm)
Ribbon Width1.969" (50.01mm)
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage300V
Operating Temperature-10°C ~ 105°C
RatingsUL Style 2651
Features-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance100 MOhms
First Conductor Mark-
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)303-28-50-MC-0300F
Related Links303-28-50, 303-28-50-MC-0300F Datasheet, CNC Tech Distributor
303-28-50-MC-0300F Details Description
Related parts for 303-28-50-MC-0300F
RC NETWORK 470 OHM/47PF 5% SMD datasheet.pdf
IC CONTRLR HOT SWAP NEG 48V 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 2KV X7R 1210 datasheet.pdf
C/A 12FIB SM MPO-MPO datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
OHM-RANGER RESISTANCE SELECTOR datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf