CNC Tech 303-28-64-MC-0300F
303-28-64-MC-0300F picture photo
Mfg. Part Number
303-28-64-MC-0300F
Manufacturer
Product Category
Flat Ribbon Cables
Brief Description
CBL RIBN 64COND 0.039 MULTI 300'
Datasheet Download
303-28-64-MC-0300F.pdf
Availability of 303-28-64-MC-0300F
QUANTITY
303-28-64-MC-0300F Order Process
Ship out your order
Specifications of 303-28-64-MC-0300F
Internal Part NumberEIS-303-28-64-MC-0300F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Cables, Wires
FamilyFlat Ribbon Cables
Series-
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors64
Pitch0.039" (1.00mm)
Length300' (91.44m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7 Strands / 0.125"
ShieldingUnshielded
Jacket ColorMultiple
Ribbon Thickness0.035" (0.89mm)
Ribbon Width-
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage300V
Operating Temperature-10°C ~ 105°C
RatingsUL Style 2651
Features-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance100 MOhms
First Conductor Mark-
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)303-28-64-MC-0300F
Related Links303-28-64, 303-28-64-MC-0300F Datasheet, CNC Tech Distributor
303-28-64-MC-0300F Details Description
Related parts for 303-28-64-MC-0300F
44-PIN TEST CLIP ALLOY PLCC .50" datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 10POS datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 152 TYPEA 30POS datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 160POS GOLD datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
DIODE STD REC 40A DO5 datasheet.pdf