3M 30320-6002HB
30320-6002HB picture photo
Mfg. Part Number
30320-6002HB
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 20POS DL STR GOLD
Datasheet Download
30320-6002HB.pdf
Availability of 30320-6002HB
QUANTITY
30320-6002HB Order Process
Ship out your order
Specifications of 30320-6002HB
Internal Part NumberEIS-30320-6002HB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series303
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30320-6002HB
Related Links30320-, 30320-6002HB Datasheet, 3M Distributor
30320-6002HB Details Description
Related parts for 30320-6002HB
TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 BRASS 1" datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 130 OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047 UF 20% 300 VAC R datasheet.pdf