CNC Tech 304-28-15-MC-0300F
304-28-15-MC-0300F picture photo
Mfg. Part Number
304-28-15-MC-0300F
Manufacturer
Product Category
Flat Ribbon Cables
Brief Description
CBL RIBN 15COND 0.050 MULTI 300'
Datasheet Download
304-28-15-MC-0300F.pdf
Availability of 304-28-15-MC-0300F
QUANTITY
304-28-15-MC-0300F Order Process
Ship out your order
Specifications of 304-28-15-MC-0300F
Internal Part NumberEIS-304-28-15-MC-0300F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7
Category Cables, Wires
FamilyFlat Ribbon Cables
Series-
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors15
Pitch0.050" (1.27mm)
Length300' (91.44m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7 Strands / 0.125"
ShieldingUnshielded
Jacket ColorMultiple
Ribbon Thickness0.035" (0.89mm)
Ribbon Width0.750" (19.05mm)
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage300V
Operating Temperature-10°C ~ 105°C
RatingsUL Style 2651
Features-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance100 MOhms
First Conductor Mark-
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)304-28-15-MC-0300F
Related Links304-28-15, 304-28-15-MC-0300F Datasheet, CNC Tech Distributor
304-28-15-MC-0300F Details Description
Related parts for 304-28-15-MC-0300F
IC OTP 1MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC UART DUAL W/FIFO 44QFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 250V datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 47 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15KOHM 0.1% 0.16W J LEAD datasheet.pdf