Bourns Inc. 3057J-1-100M
3057J-1-100M picture photo
Mfg. Part Number
3057J-1-100M
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10 OHM 1W HOOK
Datasheet Download
3057J-1-100M.pdf
Availability of 3057J-1-100M
QUANTITY
3057J-1-100M Order Process
Ship out your order
Specifications of 3057J-1-100M
Internal Part NumberEIS-3057J-1-100M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3057 - Sealed
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns22
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Hook
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3057J-1-100M
Related Links3057J-, 3057J-1-100M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3057J-1-100M Details Description
Related parts for 3057J-1-100M
CONN RING 16-22 AWG #2 SOLIS datasheet.pdf
RES 931 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.87 OHM 1% 20W datasheet.pdf
IC CPLD 160MC 12NS 100QFP datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 21POS GOLD datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf