Bourns Inc. 3057J-1-102M
3057J-1-102M picture photo
Mfg. Part Number
3057J-1-102M
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 1W HOOK
Datasheet Download
3057J-1-102M.pdf
Availability of 3057J-1-102M
QUANTITY
3057J-1-102M Order Process
Ship out your order
Specifications of 3057J-1-102M
Internal Part NumberEIS-3057J-1-102M
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Hook
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3057J-1-102M
Related Links3057J-, 3057J-1-102M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3057J-1-102M Details Description
Related parts for 3057J-1-102M
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 22AWG .100 RED datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 8.13MM datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 166.5 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 50W datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf