Bourns Inc. 3057J-1-500
3057J-1-500 picture photo
Mfg. Part Number
3057J-1-500
Brief Description
TRIMMER 50 OHM 1W HOOK
Datasheet Download
3057J-1-500.pdf
Availability of 3057J-1-500
QUANTITY
3057J-1-500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3057J-1-500
Internal Part NumberEIS-3057J-1-500
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder Hook
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3057J-1-500
Related Links3057J, 3057J-1-500 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3057J-1-500 Details Description
Related parts for 3057J-1-500
IC QUAD DIFF LINE REC 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
FRONT CUT-OFF PLUNGER datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0091UF RADIAL datasheet.pdf