Bourns Inc. 3057L-1-201M
3057L-1-201M picture photo
Mfg. Part Number
3057L-1-201M
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 1W LEADS
Datasheet Download
3057L-1-201M.pdf
Availability of 3057L-1-201M
QUANTITY
3057L-1-201M Order Process
Ship out your order
Specifications of 3057L-1-201M
Internal Part NumberEIS-3057L-1-201M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3057 - Sealed
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns22
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypePanel Mount, Wire Leads
Termination StyleWire Leads
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)