Bourns Inc. 3057L-1-500M
3057L-1-500M picture photo
Mfg. Part Number
3057L-1-500M
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 50 OHM 1W LEADS
Datasheet Download
3057L-1-500M.pdf
Availability of 3057L-1-500M
QUANTITY
3057L-1-500M Order Process
Ship out your order
Specifications of 3057L-1-500M
Internal Part NumberEIS-3057L-1-500M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3057 - Sealed
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns22
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypePanel Mount, Wire Leads
Termination StyleWire Leads
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3057L-1-500M
Related Links3057L-, 3057L-1-500M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3057L-1-500M Details Description
Related parts for 3057L-1-500M
SWTCH BLOCK SPDT SOLDER TERMINAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC SMOKE DETECT PHOTO MEM 16SOIC datasheet.pdf
TRIAC 1KV 25A TO220 datasheet.pdf
IC ARM MICROPROCESSOR 177BGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
TWO PIECE ROCKER OPERATOR COVER datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 28 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
RES 560 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 26POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 250MW SOD323 datasheet.pdf