Bourns Inc. 3057L-1-501
3057L-1-501 picture photo
Mfg. Part Number
3057L-1-501
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 1W LEADS
Datasheet Download
3057L-1-501.pdf
Availability of 3057L-1-501
QUANTITY
3057L-1-501 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3057L-1-501
Internal Part NumberEIS-3057L-1-501
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleWire Leads
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3057L-1-501
Related Links3057L, 3057L-1-501 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3057L-1-501 Details Description
Related parts for 3057L-1-501
TVS DIODE 0402 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 9W datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP CER 800PF 14KV R85 DISK datasheet.pdf
WIRE HARNESS FOR BUCKPUCK SUPPLY datasheet.pdf
RES 332 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
UPS LOW PROFILE AVR 230V 6 OUT datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 22K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf