Bourns Inc. 3057P-1-203
3057P-1-203 picture photo
Mfg. Part Number
3057P-1-203
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 1W PC PIN
Datasheet Download
3057P-1-203.pdf
Availability of 3057P-1-203
QUANTITY
3057P-1-203 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3057P-1-203
Internal Part NumberEIS-3057P-1-203
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3057 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns22
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3057P-1-203
Related Links3057P, 3057P-1-203 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3057P-1-203 Details Description
Related parts for 3057P-1-203
CONN SCREW LOCK FEMALE 4-40 ZINC datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP D-3 24-28AWG datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 140POS DL BRD/BRD VERT datasheet.pdf
RES SMD 4.17KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC MEMS MOTION SENSOR 16-LGA datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf