Bourns Inc. 3057P-1-203
3057P-1-203 picture photo
Mfg. Part Number
3057P-1-203
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 1W PC PIN
Datasheet Download
3057P-1-203.pdf
Availability of 3057P-1-203
QUANTITY
3057P-1-203 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3057P-1-203
Internal Part NumberEIS-3057P-1-203
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3057 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns22
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3057P-1-203
Related Links3057P, 3057P-1-203 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3057P-1-203 Details Description
Related parts for 3057P-1-203
IDC CABLE - MKS26K/MC26G/MCS26K datasheet.pdf
OSC XO 23.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
12 CIR MTA156 EDGE CON F/T LF datasheet.pdf
RES 210 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 22PIN SLD CUP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 36NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf