Bourns Inc. 3057Y-1-200
3057Y-1-200 picture photo
Mfg. Part Number
3057Y-1-200
Brief Description
TRIMMER 20 OHM 1W PC PIN
Datasheet Download
3057Y-1-200.pdf
Availability of 3057Y-1-200
QUANTITY
3057Y-1-200 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3057Y-1-200
Internal Part NumberEIS-3057Y-1-200
PackagingTube
Resistance (Ohms)20
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3057Y-1-200
Related Links3057Y, 3057Y-1-200 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3057Y-1-200 Details Description
Related parts for 3057Y-1-200
IC MPU/RESET CIRC 2.93V SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 50MA 50V datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 40MA 60 OHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 24POS datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 30POS datasheet.pdf