Bourns Inc. 3057Y-1-501
3057Y-1-501 picture photo
Mfg. Part Number
3057Y-1-501
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 1W PC PIN
Datasheet Download
3057Y-1-501.pdf
Availability of 3057Y-1-501
QUANTITY
3057Y-1-501 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3057Y-1-501
Internal Part NumberEIS-3057Y-1-501
PackagingTube
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3057Y-1-501
Related Links3057Y, 3057Y-1-501 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3057Y-1-501 Details Description
Related parts for 3057Y-1-501
EXTENDER CARD PCMCIA TYPE 1&2 datasheet.pdf
LABEL S LAM VNL BLU 2.00 X 2.44" datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY FUSE HLDR PNL 3A datasheet.pdf
FIXED IND 3A 105 MOHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES 3M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 400K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:8 48TSSOP datasheet.pdf
TOUCHSCREEN AND CABLE FOR G9SP datasheet.pdf
CAP CER 68PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0024UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf