Bourns Inc. 3057Y-1-501M
3057Y-1-501M picture photo
Mfg. Part Number
3057Y-1-501M
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 1W PC PIN
Datasheet Download
3057Y-1-501M.pdf
Availability of 3057Y-1-501M
QUANTITY
3057Y-1-501M Order Process
Ship out your order
Specifications of 3057Y-1-501M
Internal Part NumberEIS-3057Y-1-501M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3057 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns22
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3057Y-1-501M
Related Links3057Y-, 3057Y-1-501M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3057Y-1-501M Details Description
Related parts for 3057Y-1-501M
SWITCH MINI SPST-NO HINGE .187QC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN STACKER 4POS 0.100" T/H datasheet.pdf
IC SUPERVISOR PP ACT LOW SOT23-3 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
RES 698K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 2POS SKT datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf