Bourns Inc. 3059J-1-102
3059J-1-102 picture photo
Mfg. Part Number
3059J-1-102
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 1W HOOK
Datasheet Download
3059J-1-102.pdf
Availability of 3059J-1-102
QUANTITY
3059J-1-102 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3059J-1-102
Internal Part NumberEIS-3059J-1-102
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3059 - Sealed
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)1W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns22
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder Hook
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3059J-1-102
Related Links3059J, 3059J-1-102 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3059J-1-102 Details Description
Related parts for 3059J-1-102
RES SMD 14.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS/NEG 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 59K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 78 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.3W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT SKT datasheet.pdf