Bourns Inc. 3059J-1-102
3059J-1-102 picture photo
Mfg. Part Number
3059J-1-102
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 1W HOOK
Datasheet Download
3059J-1-102.pdf
Availability of 3059J-1-102
QUANTITY
3059J-1-102 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3059J-1-102
Internal Part NumberEIS-3059J-1-102
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3059 - Sealed
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)1W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns22
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder Hook
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3059J-1-102
Related Links3059J, 3059J-1-102 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3059J-1-102 Details Description
Related parts for 3059J-1-102
IC REG LDO 3.3V/1.8V 0.25A SOT89 datasheet.pdf
BIT HEX TR 1/8" 0.98" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC SMA datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C064FS-4,5C1-3 datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 121 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
2.4MM 2.9MM HERMETIC SEAL datasheet.pdf