Bourns Inc. 3059J-1-253M
3059J-1-253M picture photo
Mfg. Part Number
3059J-1-253M
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 25K OHM 1W HOOK
Datasheet Download
3059J-1-253M.pdf
Availability of 3059J-1-253M
QUANTITY
3059J-1-253M Order Process
Ship out your order
Specifications of 3059J-1-253M
Internal Part NumberEIS-3059J-1-253M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3059 - Sealed
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25k
Power (Watts)1W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns22
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Hook
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3059J-1-253M
Related Links3059J-, 3059J-1-253M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3059J-1-253M Details Description
Related parts for 3059J-1-253M
ADHESIVE KWIK KLIP 7/8 - 1.0 datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH SPDT 16DSOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 2VOUT 10W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
POT 1.5K OHM 300W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf