Bourns Inc. 3059J-1-254
3059J-1-254 picture photo
Mfg. Part Number
3059J-1-254
Brief Description
TRIMMER 250K OHM 1W HOOK
Datasheet Download
3059J-1-254.pdf
Availability of 3059J-1-254
QUANTITY
3059J-1-254 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3059J-1-254
Internal Part NumberEIS-3059J-1-254
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250k
Power (Watts)1W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder Hook
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3059J-1-254
Related Links3059J, 3059J-1-254 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3059J-1-254 Details Description
Related parts for 3059J-1-254
TZ CONN 4 POS SINGLE ROW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC GATE XNOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 8.45 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SHEET PLYMR RESIN 50.8MM SQ 5/PK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf