Bourns Inc. 3059L-1-203M
3059L-1-203M picture photo
Mfg. Part Number
3059L-1-203M
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 1W LEADS
Datasheet Download
3059L-1-203M.pdf
Availability of 3059L-1-203M
QUANTITY
3059L-1-203M Order Process
Ship out your order
Specifications of 3059L-1-203M
Internal Part NumberEIS-3059L-1-203M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3059 - Sealed
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)1W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns22
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypePanel Mount, Wire Leads
Termination StyleWire Leads
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3059L-1-203M
Related Links3059L-, 3059L-1-203M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3059L-1-203M Details Description
Related parts for 3059L-1-203M
CAP ALUM 1700UF 250V SCREW datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 74POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 3.81MM datasheet.pdf
CBL 32POS 0.5MM JMPR TYPE D 7" datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 20% 3KVDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 1.27A 190 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
8P AMPMODU II STIFT LEI datasheet.pdf
OSC VCTCXO 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf