Bourns Inc. 3059L-1-205MLF
3059L-1-205MLF picture photo
Mfg. Part Number
3059L-1-205MLF
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 1W LEADS
Datasheet Download
3059L-1-205MLF.pdf
Availability of 3059L-1-205MLF
QUANTITY
3059L-1-205MLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3059L-1-205MLF
Internal Part NumberEIS-3059L-1-205MLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)1W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistive MaterialCermet
Mounting TypePanel Mount, Wire Leads
Termination StyleWire Leads
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3059L-1-205MLF
Related Links3059L-1, 3059L-1-205MLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3059L-1-205MLF Details Description
Related parts for 3059L-1-205MLF
BOX ALUM BLACK/SLV 9.32"LX6.14"W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 370KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 09VOUT datasheet.pdf
CAP CER 180PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 119.5MM D 79.31 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.91 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf