Bourns Inc. 3059L-1-253LF
3059L-1-253LF picture photo
Mfg. Part Number
3059L-1-253LF
Brief Description
TRIMMER 25K OHM 1W LEADS
Datasheet Download
3059L-1-253LF.pdf
Availability of 3059L-1-253LF
QUANTITY
3059L-1-253LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3059L-1-253LF
Internal Part NumberEIS-3059L-1-253LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package100
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25k
Power (Watts)1W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleWire Leads
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3059L-1-253LF
Related Links3059L-, 3059L-1-253LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3059L-1-253LF Details Description
Related parts for 3059L-1-253LF
RES SMD 30.9 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOUT TSOT23-8 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO214AC datasheet.pdf
CAP CER 9.9PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 2.5KV P90 2325 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 64MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf