Bourns Inc. 3059P-1-202
3059P-1-202 picture photo
Mfg. Part Number
3059P-1-202
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 1W PC PIN
Datasheet Download
3059P-1-202.pdf
Availability of 3059P-1-202
QUANTITY
3059P-1-202 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3059P-1-202
Internal Part NumberEIS-3059P-1-202
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package20
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3059 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)1W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns22
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3059P-1-202
Related Links3059P, 3059P-1-202 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3059P-1-202 Details Description
Related parts for 3059P-1-202
TRIAC 600V 8A TO202 datasheet.pdf
CONN SOCKET 60 PIN TIN W/STR REL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 2M PREWIRED MOD datasheet.pdf
RES 180 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
EMITTER VISIBL 430NM 500MA WFDFN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
3300UF 250V 50X105MM 105C 5000H datasheet.pdf