Bourns Inc. 3059P-1-501LF
3059P-1-501LF picture photo
Mfg. Part Number
3059P-1-501LF
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 1W PC PIN
Datasheet Download
3059P-1-501LF.pdf
Availability of 3059P-1-501LF
QUANTITY
3059P-1-501LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3059P-1-501LF
Internal Part NumberEIS-3059P-1-501LF
PackagingTube
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)1W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3059P-1-501LF
Related Links3059P-, 3059P-1-501LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3059P-1-501LF Details Description
Related parts for 3059P-1-501LF
CONV DC/DC 120W 12.0V POS SMD datasheet.pdf
SPLITTER VDSL ADSL SCRW TRMNAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
TERMINAL WTR 2.5 D- 2STB 6.9/2.3 datasheet.pdf
FIXED IND 13UH 520MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf