Bourns Inc. 3059P-1-504
3059P-1-504 picture photo
Mfg. Part Number
3059P-1-504
Brief Description
TRIMMER 500K OHM 1W PC PIN
Datasheet Download
3059P-1-504.pdf
Availability of 3059P-1-504
QUANTITY
3059P-1-504 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3059P-1-504
Internal Part NumberEIS-3059P-1-504
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)500k
Power (Watts)1W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3059P-1-504
Related Links3059P, 3059P-1-504 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3059P-1-504 Details Description
Related parts for 3059P-1-504
IC SW REG CCFL CONTRAST 16-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 13A 125V datasheet.pdf
RES 77.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR UNIV MOUNTING STAND datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
3650 1008 0.56UH 5% 2K RL datasheet.pdf