Bourns Inc. 3059Y-1-202M
3059Y-1-202M picture photo
Mfg. Part Number
3059Y-1-202M
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 1W PC PIN
Datasheet Download
3059Y-1-202M.pdf
Availability of 3059Y-1-202M
QUANTITY
3059Y-1-202M Order Process
Ship out your order
Specifications of 3059Y-1-202M
Internal Part NumberEIS-3059Y-1-202M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package20
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3059 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)1W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns22
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3059Y-1-202M
Related Links3059Y-, 3059Y-1-202M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3059Y-1-202M Details Description
Related parts for 3059Y-1-202M
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 14-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 8.5VC AXIAL datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CINCH STRAP W/ GROMMET, HOOK & L datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS 1.0MM datasheet.pdf
1-1/4" CEILING DROP - IVORY datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS PNL MT PIN EYELET datasheet.pdf