Bourns Inc. 3059Y-1-205LF
3059Y-1-205LF picture photo
Mfg. Part Number
3059Y-1-205LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 1W PC PIN
Datasheet Download
3059Y-1-205LF.pdf
Availability of 3059Y-1-205LF
QUANTITY
3059Y-1-205LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3059Y-1-205LF
Internal Part NumberEIS-3059Y-1-205LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package20
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3059 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)1W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns22
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3059Y-1-205LF
Related Links3059Y-, 3059Y-1-205LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3059Y-1-205LF Details Description
Related parts for 3059Y-1-205LF
CONN HEADER 100POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW 0.8A SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 1% 4W 2725 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf
RES 350 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ISOMODEM SYSTEM-SIDE 16SOIC datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
44P M HD 830PF R/A PCB CLIP datasheet.pdf
CAP FILM 6.2NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf