Bourns Inc. 3059Y-1-502
3059Y-1-502 picture photo
Mfg. Part Number
3059Y-1-502
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 1W PC PIN
Datasheet Download
3059Y-1-502.pdf
Availability of 3059Y-1-502
QUANTITY
3059Y-1-502 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3059Y-1-502
Internal Part NumberEIS-3059Y-1-502
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package20
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3059 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)1W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns22
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3059Y-1-502
Related Links3059Y, 3059Y-1-502 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3059Y-1-502 Details Description
Related parts for 3059Y-1-502
CONN RECEPT PIN .025-.037" .126" datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 3 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 6.58"L X 4.21"W datasheet.pdf
RES 11.0 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 RED/GRN/GRN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 70A DO203AB datasheet.pdf