Illinois Capacitor 305MHBS55K2H
305MHBS55K2H picture photo
Mfg. Part Number
305MHBS55K2H
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3UF 10% 1KV RADIAL
Datasheet Download
305MHBS55K2H.pdf
Availability of 305MHBS55K2H
QUANTITY
305MHBS55K2H Order Process
Ship out your order
Specifications of 305MHBS55K2H
Internal Part NumberEIS-305MHBS55K2H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package175
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMHBS
PackagingBulk
Capacitance3µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)11 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.551" W (32.00mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)305MHBS55K2H
Related Links305MHB, 305MHBS55K2H Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
305MHBS55K2H Details Description
Related parts for 305MHBS55K2H
RES SMD 12K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 16A QC TERM datasheet.pdf
JPT/MT3 BU-GEH 4P datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 33POS GOLD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 70POS 0.20MM R/A datasheet.pdf
DIN-POWER F045MS-3 0C1-2 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CROSSOVER CABLE RJ45 YELLOW 10' datasheet.pdf
IMCV GIGA MEDIALINX TX/SX-MM850 datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 800V 8A TO220 datasheet.pdf